You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerler kapsamında birçok yeri sıralayabilmek mümkündür. Özetleyecek olduğumuzda en az 7 yeri öne çıkarabilmek mümkün olurken her semtinde ve ilçesinde en az 10 ayrı yerden bahsetmekte mümkün olabilmektedir. Genel bakımdan ilk başta gideceğiniz yerler arasında Anıtkabir ilk sırada gelecektir atmosferi ve tarihi açıdan gerçek anlamda etkileneceğiniz bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli tarihi müzeler, kalesi ve camileri ile dikkat çeken şehrin doğal güzellikleri de çok baskındır. Seğmenler parkı girişi ücretsiz olup halka açık yerlerden biridir. Aynı şekilde Kuğulu park, Karagöl ve Eymir gölü çok popüler yerden biridir. Bunun haricinde Kızılcahamam soğuksu milli parkı her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan doğal yerlerden biri olarak bilinir. 

Ankara’da 1 Günde Gezilecek Yerler 

Ankara’da 1 günde gezilecek yerler açısından Ulus Meydanı, Hamamönü, Kızılay, Çankaya gibi önemli mevkilerden bahsetmek mümkündür. Günü birlik gezilerinizde Mogan gölü, Harikalar diyarı, Göksu parkı gibi yerleri de keşfedebilirsiniz. Ailenizle birlikte rahat edeceğiniz bu gezileri kış aylarında da yapabileceğinizi unutmamalısınız. Alışveriş merkezleriyle dikkat çeken şehrin odak noktası genel bakımdan Çankaya olsa da her fırsatta bir başka yerini keşfe çıkabilmeniz mümkün olacaktır. Ankara’ya bağlı ilçeleri ve yerleri de görebilmeniz günü birlik gezi planı eşliğinde mümkün olabilirken farklı damak lezzetlerinden de faydalanacağınızı söylemeliyiz. 

Ankara’da Çocuklar İçin Gezilecek Yerler 

Ailenizle birlikte Ankara gezisi yapacak olduğunuzda Ankara’da çocuklar için gezilecek yerler kapsamında da araştırma yapabilirsiniz. Bu açıdan öncelikle onlara genel bir miras olarak gösterilecek Anıtkabir’i gezi planına katmanız gerekir. Geri kalan diğer yerler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır. 

  • Tepetaklak Ev Neşeli Köy 

  • Altınköy açık hava müzesi 

  • Rahmi Koç müzesi 

  • Gökyay Vakfı satranç müzesi 

  • MTA tabiat müzesi 

  • Keçiören Evcil hayvanlar parkı 

Özetle belirtilen yerler çocuklarınızla birlikte gezeceğiniz ve rahat edeceğiniz yerlerdir. Tabii doğal yerlerde vakit geçirmek istediğiniz daha farklı yerleri de göz önüne alabilirsiniz. Örnek verecek olduğumuzda Mogan gölü çok iyi bir yer sayılır. Gölbaşı civarında yer alan bu park aynı zamanda Ankara’nın tabiatını öne çıkaran güzelliklerle doludur. 

Ankara’da Yapılacak Etkinlikler 

Ankara genel bakımdan birçok insanın seyahat planı içinde yer alan şehir konumundadır. Buna yönelik Ankara’ya gelecek kişiler çeşitli araştırmalarda yapmaktadır. İlk olarak Ankara’da yapılacak etkinlikler olabilir. Buna yönelik dönemsel şekilde ve tarihleri ile öne çıkan bazı etkinliklerin dikkat çektiğini belirtmeliyiz. Kral Şakir macera dünyası veya Oyunbaz ve Yaramaz gibi etkinliklerin yaklaşan faaliyetler arasında yer aldığını belirtirken bir yandan da yapılacaklar listesini aşağıdaki gibi belirtebiliriz. 

  • Gençlik parkına gitmek 

  • Atatürk orman çiftliğini gezmek 

  • Sporu en kolay şekilde yapacağınız ve rahat edeceğiniz konforlu alan bakımından Kızılcahamam soğuksu milli parkına gitmek 

Ankara’da Gezilecek Yerler Doğa 

Ankara’da gezilecek yerler doğa şeklindeki araştırmanıza yönelik doğaseverlerin bir hayli memnun kalacağı parklarından bahsedebilmek mümkündür. Tabiat parkları, Eymir Gölü, Seğmenler parkı, Göksu parkı öne çıkarken kapalı ancak çok etkisinde kalacağınız Aqua Vega Akvaryum gezisini de planınız içine katmanız gerekir. Anfa Altınpark veya Ahlatlıbel gibi alanlar genel bakımdan Ankara’da gezilecek yerler açısından en popüler seçeneklerin olduğunu belirtebiliriz. Su oluşumlarına merak duyan kişiler için çeşitli göller dikkat çekerken her köşesinden ayrı bir zevk alacağınız Ankara’nın turistik ve kültürel gezi planları açısından da uygun olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca Ankara doğa gezileri yönünden de tam doyurucu bir şehir özelliği taşıdığı görülmektedir. 

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.