You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara Etnografya Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi Detayları

Tarihi yönden yapılan geziler kapsamında kişilere bilgi, deneyim ve en önemlisi geçmişe dair izler sunabilen yerlerin müzeler olduğu bilinmektedir. Müzelerle ilgili araştırma yapmadan önce Ankara’nın bu konuda popüler bir yer olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Ankara Etnografya Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi detayları hakkında genel bilgi beraberinde öncelikle etnografya müzesine dair bilgiler sunacağız.

Etnografya müzesi detayı kapsamında öncelikle müzeye dair içeriklerinden bahsedecek olursak; Anadolu ve Türk İslam dönemlerine ait eserlerin bulunduğu bir müze olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli eserlerin belirli bir sırada hâkimiyet gösterdiği etnografya müzesinde giyim, kuşam, çeşitli tarihi takılar, işlemeler ve kına gecesi konulu şeyler görebilirsiniz. Kısaca gelin ve damatlara özgü geçmiş eserler ve hamam kültürünü yansıtan sergilerle karşılaşırsınız. Türk yapısını oldukça iyi bir biçimde anlatan etnografya müzesi pek çok yönden en popüler ilgi gösterilen müze sayılmaktadır. Ayrıca çiniler, seramikler, ahşap eşyalar, halılar, kilimler, madeni eşyalar da bu müzede bulunmaktadır. Etnografya müzesi giriş fiyatı ise 10TL olarak biliniyor. Müzeye ziyaret saatleri 08.30 ile 17.00 arasındadır.

Rahmi Koç müzesinde ise Koç galerisi başta olmak üzere karayolu, raylı, denizcilik ve hava ulaşımına dair eserler, iletişim, bilimsel eşyalar, Amerikan koleksiyonları, bebek evleri, tarım, eczacılık, tıp, matbaa, oyuncak ve günlük yaşama uygun eserlerin bulunduğu biliniyor. Rahmi Koç müzesinin giriş fiyatı; toplu grup öğrenci gezilerinde 25TL’den hesaplanırken tek kişilik öğrenciler için 35TL olarak biliniyor. Yetişkin bireylerde 10 kişilinin üzerinde katılım olursa kişi başı 60TL tek yetişkin olduğunda 70TL olarak belirtiliyor.

Ankara Gezilerinde Uygun Konaklama Adresi

Ankara gezilerinde uygun konaklama adresi ekonomik açıdan size pek çok kolaylık sunacağını düşündüğümüz Grand Hamit Hotel şeklinde bilinmektedir. Yaptığımız müze gezisi araştırması için en uygun rotayı çizebilen bu otel aynı zamanda çok konforlu, aile yapısına uygun, temiz, ekonomik ve yemek seçeneklerinde de üst sıralara çıktığı görülen bir oteldir. Kişisel araştırmalarınızda da anlayabileceğiniz bu durum uygun konaklama şeklini de öne çıkaracaktır. En basitinden durumu şöyle özetleyebiliriz. Gezi planınınız sadece tarihi yönden olmasa da iş nedeniyle veya çeşitli sebeplerle de gelecek olsanız da yıl genelinde bu oteli tercih etmeniz her yönden kolaylık sağlayacaktır.

Ankara’da Gezilebilecek Diğer Ücretsiz Müzeler

Ankara’da gezilebilecek ücretsiz müzeler kapsamında aşağıdaki sıralama önemli bir müze rotası oluşturacaktır. Çünkü tarihi eserler ve çeşitli eserlere dair bilgi edinebileceğiniz yerlerdir. Yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çeken Ankara müzeleri şöyledir.

 • Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü

 • Evliyagil Müzesi

 • Ankara Resim Heykel Müzesi

 • PTT Pul Müzesi

 • Atatürk Orman Çiftliği Müzesi ve Sergi Salonu

 • Vakıf Eserleri Müzesi

 • Meteoroloji Müzesi

 • Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi

Belirttiğimiz müzelerin haricinde birkaç tane daha ücretsiz müze olduğu bilinmektedir. Müze gezileri genel kültür ve kültür mirası açısından çok değerli olup öğrencilik yıllarında başlayan gezi rotalarında yer almaktadır. Yetişkin bireyler veya yabancı turistlerinde şehir gezilerinde araştırdığı müzeler, ücretli ve ücretsiz şekilde birbirinden ayrılmakta olup içerik yapıları da farklıdır. Çünkü her müzenin belli bir düzende olduğu bilinmektedir.

Müze Gezileri Kimlere Ücretsiz?

Araştırılan sorular arasında müze gezileri kimlere ücretsiz sorgulaması dikkat çeken bir soru tipi olarak görülüyor. Fakat kişisel haklar doğrultusunda devletin belirli kişilere sunduğu gezi olanakları da bulunuyor. Kimlere ücretsiz sorgulamasının sıralaması ise aşağıdaki gibidir.

 • 17 yaş altındaki ve 65 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

 • Gaziler ve şehit, gazi aileleri

 • Engelli vatandaşlar ve refakatçileri

 • Erler ve erbaşlar

 • ICOMOS, ICOM, UNESCO kartına sahip olan vatandaşlar

 • Basın kimliğine sahip vatandaşlar

 • Yabancı resmi misafirler ve refakatçi vatandaşlar

 • Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görevli personeller ve aile fertleri

 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tanıtma amaçlı ağırlanan özel konuklar ve onların refakatçileri

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’yı Keşfetmenin İdeal Noktası: Merkezi Konumda Otelimizde Konaklayın
Ankara’da Turistlik Yerler: Bölgedeki En Popüler Mekanlar
Ankara Şehir Merkezi’nde Konaklama: Grand Hamit Hotel

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.