You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara’da Eğlenceli ve Öğretici Bir Gün: Sanat ve Kültürel Etkinlikler Rehberi

Sanat ve kültür faaliyetlerini seven biriyseniz Ankara’da sizi tatmin edecek birçok etkinlik bulabilirsiniz. Resim, konser ve benzeri etkinlikleri kolay bir şekilde takip edebileceğiniz yerler vardır.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Müze, Ankara Kalesi’nin hemen yanında bulunur. İlk olarak 2015 senesinde açılmıştır. Hem gençlerin hem de çocukların ilgisini çekecek bir müzedir. Çalışma atölyeleri, etkinlikler, eğitimler ve konserler ile kendinizi hem geliştirebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz birçok aktivite yapabilirsiniz.

Sanat eserleri için de etkinlikler düzenlenir ve her yaşa hitap edebilecek pek çok sanat etkinliği vardır. Arkeolojik koleksiyonu oldukça zengin. Müzeye girdiğinizde hem giriş katında hem de alt katta eserleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca sanat sergileri burada her zaman ziyaretçiler ile buluşturulur. 3 ayda 1 olarak her sene 4 farklı sanat sergisini ziyaret edebilirsiniz.

Sergiler sürekli yenilendiği için canlılık da her zaman korunmuş olur. Bir sergi yoğun şekilde ilgi görürse süresi uzatılabilir. Herkes tarafından beğeni alan Koku ve Şehir sergisi bu sebeple uzatılmış sergilerden biridir. Altta eğitim programları ile etkinlikler gerçekleştirilir.

Etkinlikler de her zaman değişebilir ve kendinize hitap eden bir etkinliği bulmakta bu nedenle zorlanmazsınız. Çalışma atölyelerini ve etkinlikleri alanında uzman olan hocalar vermektedir. Fotoğrafçılık sergisi varsa etkinlikler de genelde fotoğrafçılık üzerine olur. Bu şekilde birbirlerini tamamlamış olurlar.

Ankara CerModern Sanatlar Merkezi

CerModern 2010 senesinde demir yolu fabrikasında kurulmuştur. Modern sanat eserlerinin sergileri ve etkinlikler için Ankara’daki popüler yerlerden biridir. Ayrıca burada organizasyonlar da düzenlenmektedir. Düğün ya da eğlence gibi etkinlikler burada yapılır.

Yaz aylarında iseniz dış mekanında açık hava sineması kurulur. Hafta sonları oldukça kalabalık olur. Kafe ile restoranlar da dinlenmek ya da yemek yemek için idealdir. Restorana girdiğinizde en dikkat çekici şey menü olur. Menü dergi şeklindedir ve aynı zamanda gerçekleştirilecek etkinlikler için bir takvimdir.

Fiyat olarak bir miktar yüksek olabilir. Ana yemek haricinde atıştırmalık ve tatlıları da deneyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

Fakülte tiyatro ve müzik bölümlerinden oluşur. Müzisyenler, genç oyuncular ve sanatçılar burada yetişir. Fakültede konser salonu vardır. Burada Bilkent Senfoni Orkestrası ya da öğrencilerin konserlerini izleyebilirsiniz.

Müzik Günleri düzenlenir. Ayrıca orkestranın bünyesinde de fakültenin mezunları bulunur. Ankara’da sanata ve müziğe verilen önemi kanıtlayan bir yerdir. Bilet fiyatları uygun olduğu için öğrenciler de rahat bir şekilde gidebilir. Seyahat için Ankara’da iseniz bu sanat gösterilerini kaçırmamak sizin için iyi olur.

Merkeze yakın olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Mekanda konserler haricinde çeşitli seminerler de düzenlenir. Fakültede okuyan iletişim bölümü öğrencileri konserler ve etkinlikler sırasında çekim yapabilirler. Çankaya ilçesinde bulunan fakülte her sene hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri ağırlar.

ATO Congresium

ATO Congresium 2010 senesinden beri resim sergilerine ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Geniş bir alana inşa edilen gösteri salonu ve kongre merkezidir. Birçok etkinliklerde hem Ankara’dan hem de Türkiye’nin genelinden sanatçılar ve eserlerini ağırlar.

Eğer başlayacak olan bir serginin hazırlanış aşamasında ziyaret ederseniz herkesin tatlı telaşını izleyerek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca eserleri olan sanatçıları da görebilir ve galeri sahipleri ile tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Çağdaş Sanat Fuarı burada düzenlenir ve her yıl 100’den fazla galeri ziyaretçileriyle buluşturulur.

Ziyaret için gittiğinizde galeri sahipleri ile kısa sohbetler yaparak tanışma fırsatı bularak sergiyi sizin için daha anlamlı bir hale getirebilirsiniz. İstanbul’dan da fazla sayıda sanatçı burada eserlerini sergiler.

Türkiye’nin her yerinden gelen sanatçılarla tanışmak ve eserlerini yakından incelemek isterseniz muhakkak sene içerisinde uğramanız gereken bir yerdir. Hem hafta içi hem de hafta sonu etkinlikleri ile uygun zamanınızı bularak gidebilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’da Gece Hayatının Keyfini Çıkarın: En Popüler Eğlence Mekanları
Ankara Medeniyetler Müzesi Detayları
Ankara’ya Konaklamaya Gelenlerin Mutlaka Gezmesi Gereken Yerler

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.