You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara Medeniyetler Müzesi Detayları

Müze gezileri insanı geçmişe götürüp gelecek nesillerle bağdaştırabilen bağlayıcı unsur taşımaktadır. Geçmişi, günümüzü ve geleceğe dair yolcuğu en iyi şekilde özetleyen müzeler her yaştan ve her ırktan insanın ilgi gösterdiği tarihi yerlerdir. Bu yerlerden biri olarak Ankara medeniyetler müzesi detayları merak edilen konular arasındadır.

Güncel olarak Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın teşhir salonu şeklinde kullanılan bu yerin bodrum katı depo görevi gören müzedir. Müzenin içeriğinde fotoğraf ve restorasyon atölyeleri bulunmakta olup kütüphane, konferans salonu, araştırmacı ve laboratuvar odaları bulunduğu bilinmektedir. Oldukça ilgi çekici bir yerdir. Ankara medeniyetler ya da Anadolu medeniyetler müzesi kapsamında merak edilen sorulardan biri de giriş ücretidir. Giriş ücreti yetişkin bireyler için 45TL, rehberler, engelli vatandaşlar, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için müze kart sahibi olunması halinde 5TL olarak bilinmektedir.

Müze kart dâhilinde gezilecek bir müze olarak oldukça ilgi çekici bir müze olduğunu söylemeliyiz. Tek bir gününüzü en dolu şekilde burada geçirmeniz mümkündür. Gidip gördüğünüzde mutlaka fotoğraflamak isteyeceğinize emin olabilirsiniz. Çünkü Ankara için aynı zamanda özel yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

Anadolu Medeniyeler Müzesinde Görülmesi Gereken 8 Eser

Anadolu medeniyetler müzesinde görülmesi gereken 8 eser aynı zamanda dünya çapında ilgi gösterilecek eserlerdir. Günümüze kadar korunup saklanmış ve ziyaretçilere sergilenen çeşitli eşyalar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Tunç tablet eseri

 • Törensel sembol anlamındaki Güneş kursu

 • At koşulu araba modeli

 • Ahşap masa

 • Pişmiş topraktan yapılmış İnandık vazosu

 • Leopar kabartmaları

 • Emziren kadın heykeli

 • Medusa başlı kolye

Belirttiğimiz eserler yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken eserler olurken yerli şehir halkı ve Türkiye geneli açısından da en beğenilen eserler şeklinde lanse edilmiştir. Bu eşyaların günümüze uygun bir şekilde çeşitli şekilde yapılıp işlenmesi üretim ve imalat tekniklerinin de gelişmesini sağlamıştır. Çünkü antik, eski olan eserlere ve süs eşyalarına insanların ilgisi çok fazladır. Değeri giderek daha da çoğalan bu eserler aynı zamanda kültür mirasları şeklinde bilinir.

Ankara Gezisinde Doğru Konaklama Seçimi

Ankara gezisinde doğru konaklama seçimi pek çok planınızda önceliğiniz olacaktır. Çünkü konaklama adresinin birçok yere yakınlığı ulaşımınızı da kolaylaştıracaktır. Hizmeti, konforu, mutfak konsepti, ekonomik oluşu ve ulaşımı bakımından önerilen adres ise Grand Hamit Hotel şeklinde bilinmektedir. Ankara’nın merkezi veya kalbinde olan bu adres ailenizle birlikte en ekonomik ve rahat bir otel seçeneğini size sunar. Her çeşit imkânın yanı sıra tarihi geziler için mükemmel bir adres detayıdır. Bu yüzden önerdiğimiz başlıca adres olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara’da Görülmesi Gereken Tarihi Güzellikler

Ankara’da görülmesi gereken tarihi güzellikler aynı zamanda tarihi eserlerin bulunduğu yerleri öne çıkarabilmektedir. Müzeler, Ankara kalesi, yıllardır popüler yer sıralamasında öne çıkan bazı parklarda örneklendirme arasına girebilmektedir. Görülmesi gereken tarihi güzellikleri kısaca özetleyecek olursak; aşağıdaki sıralamamız yeterli olacaktır.

 • Roma hamamı

 • Hacı Bayram-ı Veli Cami

 • Hamamönü

 • Gordion antik kenti

 • Ankara müzeleri

 • Augustus tapınağı

Ankara Gezisinde Muhakkak Yapılması Gerekenler

Ankara seyahatleri çoğunlukla iş nedeniyle olsa da Ankara gezisinde muhakkak yapılması gerekenler listesi hazırlamak doğru bir rota planı oluşturabilir. Öncelikle gezi rotası oluştururken konaklama seçim tercihini öne almanız gerekir. Daha sonrasında etkinlik takvimine göz atarak plan yapmanız mümkün olabilir. Tarihi gezi düşünüyorsanız; yılın her gününde ziyaret edebileceğiniz müzeleri değerlendirebilirsiniz. Tabii bunun için müze kart sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca belirli bir ücreti olan bazı müzeler için önceden bilgi almanız gerekir. Müzelere giderken yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmamalısınız. Aksi takdirde görevli tarafından uyarılabilirsiniz. Fotoğraf çekmek istediğinizde eserlere asla dokunmamalısınız. Buda önemli bir kural olup sürekli dikkat edilen bir şeydir. Muhakkak yapılması gerekenler kapsamında son olarak belirteceğimiz şey Ankara’nın meşhur parklarını ve lezzet mekânlarını ziyaret etmenizdir.

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’ya Konaklamaya Gelenlerin Mutlaka Gezmesi Gereken Yerler
Ankara Etnografya Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi Detayları
Ankara’yı Keşfetmenin İdeal Noktası: Merkezi Konumda Otelimizde Konaklayın

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.