You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara’nın En Çok Ziyaret Edilen Lokasyonları

Ankara gezi denilince ilk akla gelen şehirlerden biridir. Birçok doğal alan, tarihi yer ve çeşitlilik ile yapacak bir sürü şey bulabileceğiniz bir şehirdir. İlk akla gelen yer tabi ki de Anıtkabir’dir. Atatürk’ün cenazesinin ve eserlerinin bulunduğu Anıtkabir her gün yüzlerce ziyaretçi alır. Ankara’daysanız muhakkak görmeniz gereken yerlerden biridir. Alanda farklı bölümler yer alır fakat Anıt Bloğu denilen alanda her yeri kolay bir şekilde gezebilirsiniz.

Anıtkabir Ziyareti

Tandoğan’da bulunan Anıtkabir şehrin merkezindedir ve bu sebeple hangi ilçeden gelirseniz gelin ulaşımı kolaydır. Ayrıca Anıtkabir’in içinde Kurtuluş Savaşı müzesi de bulunur. Tarihi bir müze gezmek için idealdir. Kurtuluş Savaşı müzesi oldukça büyüktür ve 3000 metrekare bir alana sahiptir. Ankara gezilecek yerler dediklerinde ilk akla gelen yer olarak hafızamızda yer alır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi 4 bölümden oluşur. İlk kısımda Atatürk’ün özel eşyaları vardır. İkinci kısımda Kurtuluş ve Çanakkale Savaşlarına ait olan tablolar yer alır. Üçüncü kısımda Milli Mücadele dönemi ile ilgili eserler vardır. Son kısım olan dördüncü bölüm ise Atatürk’ün kitaplığıdır. Unutulmaz ve özel bir gün geçirmek istiyorsanız ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden biri olur. Anıtkabir’e giriş ücretsizdir ve toplu taşıma araçları ile kolay bir şekilde ulaşılabilir. Ankara’da en çok ziyaretçi alan yerlerden biri de Kızılay Meydanı’dır. Şehrin en kalabalık yeridir.

Kızılay Meydanı

Ankara’da gezebileceğiniz ve en çok ziyaretçi alan yerlerden biri olan Kızılay Meydanı’nda alışveriş yapabileceğiniz yerler ve eğlence mekanları bulunur. Merkezi bir yerdir ve toplu taşıma araçları da burada toplanır. Ankara gezisi yapacaksanız başlangıç yeriniz bu alan olabilir.

Alışveriş merkezlerini gezerek güzel zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Sakarya Caddesi de birçok eğlence mekanına sahiptir ve güzel zaman geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Havaalanı veya otogarda indikten sonra toplu taşıma ile kolay bir şekilde Kızılay Meydanı’na gelebilirsiniz.

Eğer şehir dışından geliyorsanız turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Güvenpark’a da uğramanız gerekir. Asıl adı Emniyet Parkı’dır. Park içerisinde Atatürk anıtı vardır. Ankara taşı kullanılarak Avusturyalı heykeltıraşlar tarafından yapılmıştır. Şehirdeki bir söyleme göre de Güvenpark’taki anıt inşa edilirken halktan da para toplandığıdır. Parkın yan kısmında otobüs durakları vardır. Ankara’nın merkezinde olduğu için tüm ilçelerden ulaşım kolaydır. Giriş tamamen ücretsizdir ve herkese açıktır.

 width=

Kocatepe Camisi Ankara

Kocatepe Cami’si Ankara’da en çok ziyaretçi alan yerlerden biridir. 1967’de inşa edilmiştir. Cami tamamen inşa edilene kadar 20 yıl geçmiştir. 1987’de açılmıştır. Ankara’nın ihtişamlı ve büyük yapıları arasında yer alır. Caminin açılışını Turgut Özal yapmıştır. Cami Osmanlı mimarisi esintileri taşır ve özel bir yerdir. Tarihi bir yer değildir fakat hem işçilik hem de geçmişi bugüne taşıması bakımından önemli bir yer olarak ziyaretçi alır.

Hacı Bayram Veli Camisi

Ankara’ya gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken bir yer de Hacı Bayram Veli Camisi’dir. Ankara gezi rehberi çeşitliliği içinde en çok ziyaretçi alan yerlerden biridir. 1400lü yıllarda inşa edilmiştir. Mimar Mehmet Bey inşa etmiştir. Caminin hemen yanında ad Hacı Bayram Veli’nin türbesi yer alır.

Cami en son 2011 senesinde restore edilmiştir. Özellikle Osman mimarisinin vazgeçilmezi olan nakışlar büyük beğeni alır. Ulus ilçesinde yer alır ve özel araç ya da toplu taşıma aracı ile gidebilirsiniz. Gitmeniz gereken yerlerden bir diğeri de Ankara Kalesi’dir. Yüksek tepede bulunan kale şehre adeta sahipmiş gibi durur. Kaleye çıktığınız zaman Ankara’nın her yerini görerek muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz.

Galatların inşa ettiği kale önemli bir tarihi yerdir. Giriş tamamen ücretsizdir ve herkese açıktır. Kale Altındağ ilçesinde yer alır. Otobüs, metro kullanarak ulaşım mümkün ve kolaydır. Hamamönü en çok ziyaretçi alan yerlerden biridir. Eski tip evleri ile ziyaretçilerine başka bir zamandaymışçasına zaman geçirtir ve güzel bir yerdir.

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’ya Seyahat Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Ankara’nın Tüm Milli Parkları
Ankara’da Konaklayanlar İçin Popüler Gezi Lokasyonları

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.