You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Çocuklu Aileler İçin Ankara Gezi Rehberi

Çocuklar İçin Anıtkabir Gezisi

İlk olarak her ailenin muhakkak ziyaret etmesi gereken Anıtkabir ile başlayabiliriz. Atatürk’ün cenazesinin bulunduğu Anıtkabir her çocuğun muhakkak hayatında bir kere ziyaret etmesi gereken bir yerdir.Ankara’nın merkezinde yer aldığı için her ilçeden ulaşım kolaydır ve giriş tamamen ücretsizdir. Anıtkabir’in içinde aynı zamanda İsmet İnönü’nün mezarı da bulunur. Aslanlı Yol, Hürriyet Kulesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi pek çok bölüm içerir. Kurtuluş Savaşı müzesini gezerek çocuğunuza tarihi yerinde öğretebilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Tepetaklak Ev Neşeli Köy

Çocukların Ankara’da en çok gitmeyi sevdikleri yerlerden biri de Tepetaklak Ev Neşeli Köydür. 8000 metrekarelik bir alanda yer alır ve içinde birçok keyifli aktivite barındırır. Yalnızca çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de eğlenebilecekleri tesisler vardır. Birçok hayvana ev sahipliği yapar. Atlar, eşekler, tavus kuşları, ördekler, tavuklar çocuklarınızı eğlendirir. Ayrıca traktörler de vardır. Ters Ev tüm ziyaretçilerin eğlendiği ve sevdiği bir yerdir. Alanda bir de köy kahvesi vardır ve burada oturarak güzel içecekler içerek dinlenebilirsiniz. Ankara gezi turları özellikle çocuklarla daha eğlenceli bir hal alır.

Köydeyken dilerseniz eşek ya da atla tur yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de karavanla tur yapmaktır. Doğal yaşam alanı olarak çok güzeldir.

Ankara Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara ülkemizin başkenti ve en çok ziyaretçi alan şehirlerinden biridir. Ankara gezi rotası belirlediğinizde çocuklarınızla zamanı güzel değerlendirebilirsiniz. Müze gezmek istiyorsanız Altınköy Açık Hava Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Hep şehirde yaşadıysanız ve köy yaşamını bilmiyorsanız hem sizin için hem de çocuklarınız için oldukça farklı ve güzel bir etkinlik olur.Müzeyi yaparken belediye insanların köy hayatını tanımasını amaçlamıştır. Köy evleri tamamen orijinaldir. Su ve yel değirmenleri vardır.

Köy kahvesinde lezzetli içecekler içebilir ve asma köprüden geçebilirsiniz. 

Geyikler çocuğunuz için oldukça ilgi çekici olur. Çocuklar oldukça güzel vakit geçirerek eğlenirler. Eğer erken giderseniz köy kahvaltısı da yapabilirsiniz.

 width=

Ankara Gezilecek Müzeler

Çocuklarınızla birlikte Rahmi Koç Müzesi’ne muhakkak gitmelisiniz. Altındağ ilçesinde bulunur. Ankara’daki ilk sanayi müzesi olma özelliğini taşır. Ankara Kalesi’nde giriş kapısının karşısında yer alır. Bu bölge eskiden At Pazarı olarak bilinirdi. Müze 2005 senesinde ziyarete açıldı. Müzede geçmişten günümüze değin araba modelleri, eski model uçaklar, eski model bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, çamaşır makineleri, bebek evleri, oyuncak gemiler, piyanolar, pilot kıyafetleri, tüfek ve silahlar, tekneler ve pek çok farklı eski zamandan günümüze çeşitli eserler bulunur. Ayrıca müzede Atatürk’ün kullandığı eşyalar da sergilenir ve ideal bir yerdir.

Ankara’da çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz birçok müze vardır. Ankara gezilecek müzeler dendiğinde Rahmi Koç Müzesi de çocukların oldukça ilgisini çeker. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi de bu müzelerden biridir.

MTA Tabiat Müzesi çocukların oldukça sevdiği bir yerdir. Bu müze 1968 senesinde Atatürk’ün emriyle kurulmuştur. Müze 4000 metrekarelik bir alana sahiptir. 5 bölümden oluşur ve 3 katlıdır. Başta dinozor olmak üzere çeşitli hayvanlara ait maketler bulunur. Bitkiler ile geçmiş dönemlere ait olan taşlar sergilenir.

Müzeye giriş tamamen ücretsizdir. Maketler ve birçok farklı eser ile çocuklar ve siz oldukça güzel vakit geçirmiş olursunuz. Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı en çok gidilen yerlerden biridir. Uyanış mahallesinde bulunur. Yaklaşık olarak 19 dönüm bir araziye sahiptir. Midilli, kümes hayvanları, keçiler, kapalı akvaryum, flamingo, lama, deve, papağan türleri gibi pek çok egzotik hayvan türlerini barındırır. Gezmesi oldukça zevklidir. Ayrıca içerisinde Çocuk Oyun Parkı vardır. Ulaşımı kolaydır ve çocuğunuzla beraber harika vakit geçirmenizi sağlayan bir yerdir.

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’nın En Çok Ziyaret Edilen Lokasyonları

Ankara’ya Seyahat Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler


Ankara’nın Tüm Milli Parkları

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.