You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ankara’da Ailece Eğlence: Çocuklar İçin Aktivite ve Gezi Rehberi

Ankara’da yaşayan çocuklu bir aileyseniz ya da ailenizle seyahat için Ankara’ya geldiyseniz hem sizin hem de çocuklarınızın eğlenerek vakit geçireceği birçok alan ve mekan vardır. Hem kültürel zenginliklere sahip olması hem de farklı müzelere sahip olması aileler için Ankara’ya seyahati gerekli kılan özelliklerdir.

Anıtkabir

Türkiye’de yaşayan her çocuk ve aileleri Ankara iseler muhakkak ziyaret edilmeleri gereken yer Anıtkabir’dir. Anıtkabir’e gitmek için birçok farklı ulaşım seçeneğiniz vardır. Özel araç ile gidiyorsanız Tandoğan Meydanı’nı kullanabilirsiniz. Burada bulunan Aslanlı Yol oldukça ünlüdür ve meydandan giriş kullandığınızda görebilirsiniz.

Giriş için kimliklerinizi güvenliğe bırakmanız gerekir. Anıtkabir’de ülkemizin kurucusu Atatürk’ün naaşı bulunur. İlk olarak burayı ziyaret ederek dilerseniz deftere birkaç cümle yazabilirsiniz. Anıtkabir’in bulunduğu alanda birçok farklı mekan da mevcuttur.

Anıt Blok ünlü yerlerden biridir. Aslanlı Yol üzerinde sizi 24 adet aslan karşılar. Tören Meydanı, Mozole, Barış Parkı, Kuleler önemli yerlerden bazılarıdır. Kuleler alanında İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi ve birçok farklı kule bulunur. Kadın Heykel Grubu ve Erkek Heykel Grubu alanına da uğramanız iyi olur. İsmet İnönü lahti de burada bulunur. Atatürk Müzesi’nde çocuklarınızla beraber birçok güzel eseri inceleyebilirsiniz.

Tepetaklak Ev Neşeli Köy

Neşeli Köy, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunur. 8 bin m2 bir alana sahiptir. Her yaştan kişinin ziyarete gittiğinde eğlenceli vakit geçirebilmesi için kurulmuştur. İçeride eski traktörler ve arabalar bulunur. Tepetaklak ev çocukların oldukça eğlendiği bir yerdir. Ayrıca birçok hayvanı da bünyesinde barındırır. Tavuk, ördek, eşek, at, tavus kuşu gibi hayvanları çocuklarınızla birlikte gözlemleyebilirsiniz. Eğer isterseniz eşek ve at turları yapabilirsiniz. Karavanla köyü gezmek için turlar da vardır. Köy bakkalına giderek sıcak veya soğuk içecekler, gözleme ya da dondurma yiyebilirsiniz. Trene binerek köy turuna katılabilirsiniz. Özellikle hayvanlar çocukların oldukça ilgisini çeker.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve belediye tarafından yapılan Altınköy müzesi her sene her yaştan ziyaretçi ağırlar. Şehir hayatından bunaldıysanız ve çocuğunuz doğayla iç içe olsun isterseniz sizin için en iyi seçenektir. Müze sizi sanki eski bir köydeymişsiniz gibi hissettirir. Eski köy yaşantısı ve alışkanlıklarını gelecek nesiller iletmek amacıyla kurulmuştur. Yel ve su değirmenleri, köy evleri muhteşem manzaralar sunar.

Köy kahvesinde oturup dinlenebilir ya da asma köprüden geçerek birbirinden güzel hayvanların olduğu alanları gezebilirsiniz. Köpek, at, eşek, ördek, geyik, ceylan, kuzu, koyun ve birçok farklı cins hayvanı içinde barındırır.

MTA Tabiat Müzesi

Tabiat Müzesi, Atatürk’ün emriyle kurulmuştur. 1968 senesinde Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü müzenin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü alanında bulunur ve 4 bin m2 bir alanı kaplar. Müze toplam 5 bölümden meydana gelir.

3 katlı bir müzedir ve saatlerce gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Dinozor maketleri çocukların ilgisini epey çeker. Ayrıca çeşitli hayvan türlerine ait maketler de müzede sergilenir. Geçmiş dönemlere ait taşlar ve bitkiler de vardır. Müzeye giriş ücretsizdir. Farklı hayvan türlerini tanıma olanağı bulan çocuklar Tabiat Müzesi’ni oldukça severler ve sene boyunca ziyaretçisi vardır.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Ankara ilinin ilk sanayi müzesi olma özelliğini taşır. Ankara Kalesi’ne gezmeye gelenler hemen karşısında bulunan müzeye de uğramadan geçmezseler gezilerinden gerçek verim alabilirler.

Müze ziyarete 2005 senesinde açılmıştır. Geçmişten günümüze eski araba modelleri, uçaklar, fotoğraf makineleri, çamaşır makineleri, bebek evleri, pilot kıyafetleri, oyuncak gemiler, tüfek ile silah çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü eşya ve yapının sergilenmektedir.

Eski zamanlara dair bir merakınız varsa bu müze sizin için cennet gibi bir yer olacaktır. Oyuncak bölümü özellikle çocukların en sevdiği bölümlerden biri olarak aileleri de eğlendirir.

Faydalı Bağlantılar:

Ankara’da Eğlenceli ve Öğretici Bir Gün: Sanat ve Kültürel Etkinlikler Rehberi
Ankara’da Gece Hayatının Keyfini Çıkarın: En Popüler Eğlence Mekanları
Ankara Medeniyetler Müzesi Detayları

 

 

 

Grand Hamit Hotel'de Konaklamanın Keyfini Çıkarın

Konaklama ve ek hizmetlerimizden yararlanmak için şimdi odanızı ayırtın.